SPL Performer s900 : stereofoniczny wzmacniacz mocy
Umieszczenie 200 watów na kanał w obudowie o szerokości jedenastu cali, węższej niż większość urządzeń audio, to wyzwanie inżynieryjne. SPL, założona w 1983 roku z myślą o wyposażaniu studiów nagraniowych, podjęła je w swojej serii Performer. s900 zajmuje środkową pozycję w tej gamie i wykorzystuje konstrukcję swojego większego brata, s1200, w zmniejszonym formacie. Jego szczególną cechą jest nietypowe napięcie wewnętrzne.
Technologia VOLTAiR 120 V
Większość wzmacniaczy operacyjnych pracuje przy napięciu zasilania plus minus 15 V. SPL produkuje własne, 120V SUPRA, zdolne do pracy przy plus minus 60 V, czyli czterokrotnie wyższym napięciu niż standard dla elementów półprzewodnikowych. To właśnie to wysokie napięcie robocze marka określa nazwą VOLTAiR.
Korzyść jest słyszalna podczas odsłuchu. Między średnim poziomem utworu a punktem nasycenia układu wzmacniacz zachowuje zapas nazywany rezerwą dynamiczną, czyli headroomem. Dzięki podniesieniu napięcia wewnętrznego s900 przyjmuje najsilniejsze muzyczne szczyty, pozostając daleko od tej granicy. Jego komponenty pracują w optymalnym zakresie, a nie na granicy nasycenia, gdzie powstają artefakty zniekształceń słyszalne w wzmacniaczach eksploatowanych do granic możliwości.
Dwa oddzielne stopnie dla napięcia i mocy
s900 fizycznie oddziela wzmocnienie napięciowe od wzmocnienia mocy. Każdy stopień ma własną pętlę sprzężenia zwrotnego, czyli mechanizm korygujący różnice między sygnałem wejściowym a wyjściowym. To rozdzielenie zapobiega powrotowi sygnałów odbitych przez kolumny do stopnia wejściowego i zakłócaniu tam przetwarzania sygnału.
Stopień wyjściowy pracuje w klasie AB, trybie łączącym sprawność klasy B z częścią liniowości klasy A. To popularny kompromis w hi-fi: mniej wydzielanego ciepła niż w czystej klasie A, przy zniekształceniach pozostających pod kontrolą nawet przy wysokiej mocy.
Moc odpowiednia dla większości kolumn
Przy 8 omach s900 dostarcza 2 x 200 watów. Moc wzrasta do 2 x 370 watów przy 4 omach i 2 x 420 watów przy 2 omach. Warto zauważyć, że moc nie podwaja się, gdy impedancja zmniejsza się o połowę: zasilacz nie został zaprojektowany jako generator nieograniczonego prądu. W praktyce s900 bez trudu napędza zdecydowaną większość kolumn, zarówno modele kompaktowe, jak i podłogowe o normalnej skuteczności. Najmniej skuteczne i najbardziej wymagające pod względem impedancji obciążenia pozostają domeną mocniejszego s1200.
Współczynnik tłumienia przekracza 280 przy 8 omach. Wartość ta określa zdolność wzmacniacza do kontrolowania ruchu głośnika, szczególnie w zakresie niskich tonów, gdzie membrana ma tendencję do kontynuowania ruchu po zakończeniu sygnału. Impedancja wyjściowa niższa niż 0,035 oma działa w tym samym kierunku: zapewnia pewną kontrolę nad membranami.
Liniowy zasilacz z transformatorem toroidalnym
Zasilacz jest typu liniowego, z ekranowanym transformatorem toroidalnym 866 VA i pojemnością filtrującą 48 000 mikrofaradów. SPL rezygnuje z zasilaczy impulsowych na rzecz tego większego i cięższego rozwiązania. Rola tego zapasu energii ujawnia się przy transjentach: gdy utwór nagle wymaga dużego prądu, na przykład przy uderzeniu bębna basowego, kondensatory oddają zgromadzoną energię bez spadku napięcia. To część wyjaśnienia masy 14,6 kg w tak kompaktowej obudowie.
Wejścia XLR i RCA, regulacja czułości
s900 przyjmuje źródło symetryczne przez XLR oraz źródło niesymetryczne przez RCA, wybierane przełącznikiem na tylnej ściance. To podwójne wejście zapewnia kompatybilność z większością przedwzmacniaczy bez adaptera.
Każdy kanał ma regulację czułości wejściowej, ustawianą od 0 do -5,5 dB w krokach co 0,5 dB. Nie jest to regulacja głośności, lecz precyzyjne tłumienie, które ustawia się jednorazowo, aby dopasować wzmocnienie do przedwzmacniacza. SPL preferuje to rozwiązanie zamiast potencjometru stale umieszczonego w torze sygnałowym. Regulacja jest przydatna do wyrównania dwóch wzmacniaczy w bi-ampingu.
Wejście trigger 12 V (AMP CTL, na gnieździe jack 3,5 mm) pozwala przedwzmacniaczowi SPL, takiemu jak Director Mk2, automatycznie wyprowadzać s900 z trybu czuwania i ponownie go w niego przełączać. W trybie czuwania pobór mocy pozostaje poniżej 0,3 wata. Zaciski głośnikowe przyjmują zarówno wtyki bananowe, jak i odizolowane przewody o średnicy do 4 mm.
Kompaktowy format w serii Performer
s900 ma szerokość 278 mm, wysokość 114 mm i głębokość 345 mm, przy masie 14,6 kg. Szerokość około jedenastu cali odróżnia go od standardu siedemnastu cali obowiązującego w większości mebli i racków hi-fi. Ustawiona samodzielnie obok urządzeń pełnej szerokości obudowa będzie wyglądać nietypowo. Naturalnie jednak układa się w stos z innymi elementami SPL z serii Professional Fidelity, przedwzmacniaczem Director Mk2 lub przedwzmacniaczem phono, które mają takie same wymiary.
Dostępne są trzy kolory: czarny, czerwony i srebrny, dzięki wymiennemu panelowi przedniemu umieszczonemu w centralnym rowku. Produkcja odbywa się w Niemczech. SPL montuje znaczną część komponentów w technologii przewlekanej (through-hole), która umożliwia wybór elementów dobieranych na słuch podczas strojenia urządzenia.
W zakresie bezpieczeństwa układ monitoruje obecność prądu stałego na wyjściu i w razie potrzeby odłącza stopień mocy: wskaźnik Protect zapala się wtedy na czerwono. Czujnik termiczny umieszczony na radiatorach wyłącza wzmacniacz w przypadku przegrzania, sygnalizowanego wskaźnikiem Temp. s900 chłodzi się konwekcyjnie, bez wentylatora, dlatego wymaga nieco wolnej przestrzeni wentylacyjnej wokół siebie.
Dokumentacja
Angielski i Niemiecki
Specyfikacja techniczna
Informacje ogólne
- Stereo wzmacniacz mocy klasy AB
- Autorska technologia SPL VOLTAiR 120 V
- Konstrukcja z oddzielnymi stopniami wzmacniania napięciowego i mocy
Najważniejsze cechy
- Wysoka moc dostosowana do większości kolumn Hi-Fi
- Technologia VOLTAiR 120 V zapewniająca bardzo duży zapas dynamiki (headroom)
- Wzmacniacz klasy AB o niskich zniekształceniach
- Symetryczne wejścia XLR i niesymetryczne RCA
- Wybór wejścia za pomocą przełącznika z tyłu urządzenia
- Regulacja czułości wejściowej od 0 do -5,5 dB w krokach co 0,5 dB
- Wejście Trigger 12 V (AMP CTL) do automatycznego przechodzenia w tryb czuwania
- Kompatybilny z przedwzmacniaczami SPL i urządzeniami innych producentów
Parametry audio
- Moc RMS:
- 2 × 420 W przy 2 Ω
- 2 × 370 W przy 4 Ω
- 2 × 200 W przy 8 Ω
- Zniekształcenia harmoniczne (1 kHz):
- < 0,07 % przy 2 Ω
- < 0,06 % przy 4 Ω
- < 0,04 % przy 8 Ω
- Pasmo przenoszenia (-3 dB): 10 Hz – 80 kHz
- Wzmocnienie: 26 dB
- Napięcie wyjściowe:
- 112 V szczyt-szczyt
- 40,2 V RMS
- Impedancja wyjściowa: < 0,035 Ω
- Współczynnik tłumienia (8 Ω, 1 kHz): > 280
- Stosunek sygnału do szumu (ważony A): -123 dB
Złącza
- Wejścia:
- 1 para symetrycznych XLR
- 1 para niesymetrycznych RCA
- Przełącznik wejść XLR / RCA
- Wyjścia głośnikowe:
- Terminale kompatybilne z wtykami bananowymi
- Zaciski śrubowe obsługujące przewody do 4 mm
- Wejście Trigger AMP CTL 12 V (jack 3,5 mm)
Regulacje
- Czułość wejściowa: 8 dBu
- Regulacja poziomu:
- Od 0 dB do -5,5 dB
- W krokach co 0,5 dB
Zasilanie
- Zasilacz liniowy z ekranowanym transformatorem toroidalnym
- Pojemność filtrująca: 48 000 µF
- Transformator toroidalny: 866 VA
- Napięcie zasilania stopnia wejściowego: ±60 V
- Napięcie zasilania stopnia mocy: ±64 V
- Zasilanie przekaźników / LED / Trigger: +12 V
- Zasilanie sieciowe:
- 230 V AC / 50 Hz
- 115 V AC / 60 Hz
- Bezpiecznik 230 V: T 4 A
- Bezpiecznik 115 V: T 8 A
- Maksymalny pobór mocy: 900 VA
- Pobór mocy w spoczynku: 20 W
- Pobór mocy w trybie czuwania: < 0,3 W
Zabezpieczenia
- Zabezpieczenie przed napięciem stałym (DC)
- Zabezpieczenie termiczne z monitorowaniem radiatorów
- Automatyczne wyłączenie w przypadku przegrzania
- Kontrolki diagnostyczne Protect i Temp
Wymiary i masa
- Wymiary (szer. × wys. × gł.): 278 × 114 × 345 mm
- Masa netto: 14,6 kg
- Masa z opakowaniem: 15,8 kg
Często zadawane pytania
Czy Performer s900 ma tryb mono mostkowy?
Specyfikacja techniczna s900 nie przewiduje trybu mostkowego: pracuje on jako dwukanałowy wzmacniacz stereo. Tryb ten był dostępny w mniejszym modelu s800, który mógł połączyć oba kanały, aby dostarczyć 450 watów przy 8 omach do jednej kolumny. Aby uzyskać większą moc w stereo, SPL poleca s1200.
Czym s900 różni się od modeli Performer s800 i s1200?
s800 otwiera gamę mocą 2 x 185 W przy 8 omach. s900 oferuje 2 x 200 W przy 8 omach, ale jego prawdziwa cecha szczególna leży gdzie indziej: wykorzystuje dobór komponentów i konstrukcję modelu s1200, czyli topowego modelu, w bardziej kompaktowej obudowie. s1200 z kolei dostarcza 2 x 300 W przy 8 omach i jest przeznaczony do najbardziej wymagających obciążeń. Różnica między s800 a s900 dotyczy więc mniej watów, a bardziej poziomu konstrukcji.
Czy Performer s900 jest w pełni analogowy?
Tak. Tor sygnałowy jest w pełni analogowy, bez konwersji cyfrowej ani przetwarzania DSP. s900 oczekuje analogowego sygnału liniowego z przedwzmacniacza lub źródła, na wejściu XLR lub RCA. Nie posiada ani przetwornika, ani wejścia cyfrowego.
Co oznacza deklarowany stosunek sygnału do szumu -123 dB?
Opisuje różnicę między sygnałem muzycznym a własnym szumem tła elektroniki, mierzoną z korekcją A uwzględniającą czułość słuchu. Przy -123 dB ten szum resztkowy znajduje się znacznie poniżej poziomu muzyki. Na czułych kolumnach i w najcichszych fragmentach cisza między nutami pozostaje wyraźna, bez słyszalnego szumu z normalnej odległości odsłuchu.
Czy s900 nadaje się do konfiguracji bi-amping?
Każdy kanał ma własną regulację czułości, od 0 do -5,5 dB. W konfiguracji bi-amping ta precyzyjna regulacja tłumienia pozwala dopasować poziom s900 do poziomu drugiego wzmacniacza, który zasilałby inną sekcję kolumny, niskotonową lub wysokotonową. Wymaga to wówczas dwóch wzmacniaczy i kolumn wyposażonych w oddzielne zaciski dla sekcji niskotonowej i wysokotonowej.
- Opłata ekologiczna wliczona w cenę sprzedaży.
- Numer katalogowy producenta: LPER2400
- GTIN / EAN : 4260149320193







